بازدید سایت خود را میلیونی کنید


» پکیج تصفیه فاضلاب UASB چیست و کاربرد آن چگونه است؟

پکیج تصفیه فاضلابUASB یکی از سیستم های تصفیه فاضلاب است. این پکیج بر پایه استفاده از میکروارگانیسم ها در شرایط بی هوازی، برای حذف آلاینده های آلی موجود در فاضلاب های صنعتی طراحی شده است. راکتور تصفیه بی هوازی UASB، در صنایع مختلف از قبیل صنایع غذایی و داروسازی کاربرد دارد و فاضلاب تصفیه شده و بیوگازها را به عنوان خروجی تولید می کند. در ادامه به توضیح کامل تری در رابطه با پکیج تصفیه فاضلاب UASB میپردازیم. 

 

پکیج تصفیه فاضلاب UASB چیست؟

 

رآکتور یا پکیج تصفیه فاضلاب بی هوازی UASB، نوع خاصی از تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب است که با عبور فاضلاب از لایه های لجن گرانولی در انتهای مخزن، منجر به واکنش مواد آلی موجود در فاضلاب با میکروارگانیسم های لایه لجن شده و باعث می شود تا بیوگازها از قبیل متان و دی اکسید کربن تولید شوند. عبور فاضلاب از لایه های لجن و حذف آلاینده های آلی از آن، تا حد زیادی مراحل تصفیه را انجام داده و در نهایت بیوگازها و فاضلاب تصفیه شده به بالای رآکتور منتقل و از لایه های مشخص شده به بیرون از دستگاه انتقال می یابند. رآکتور UASB توانایی حذف مواد آلی را دارد و به همین خاطر بیشتر در مراحل پیش تصفیه مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین خروجی آن قابلیت کاربرد مستقیم در صنایع غذایی، دارویی و ... را ندارد.

 

نحوه عملکرد رآکتور UASB 

پکیج تصفیه فاضلاب UASB به کمک لایه های لجن تولید شده از میکروارگانیسم ها و مولکول های بی هوازی، باعث حذف مواد آلی از فاضلاب می شود. در حالت کلی طرز کار رآکتور UASB ببه صورت زیر است:

فاضلاب صنعتی و بهداشتی با مواد آلی موجود در آن از بخش انتهایی رآکتور وارد مخزن شده و از لا به لای لایه لجن عبور می کند.

تماس فاضلاب با لایه لجنی منجر به واکنش مواد آلی با میکروارگانیسم ها شده و باعث میشود بیوگازهایی نظیر متان و کربن دی اکسید تولید شود.

با توجه به اینکه در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب UASB سیستم و ساختار کلی آن با جریان رو به بالا طراحی شده است، در نتیجه فاضلاب از لایه لجن ابتدایی با تراکم و حجم بالا عبور کرده و مواد آلی باقیمانده در تماس با پتوی لجن با تراکم کمتر واکنش برقرار می کند. نتیجه این واکنش حذف مواد آلی و تولید گاز و حرکت همگی به سمت بالا است.

لایه های جداسازی رآکتور تصفیه فاضلاب UASB که به GLS شناخته میشوند، فرآیند جداسازی گاز، مایع و جامد را انجام میدهند و باعث میشوند که گازها از بخش های در نظر گرفته شده به خارج از رآکتور منتقل شوند و مایع و جامد نیز به بخش های مربوطه منتقل و در نهایت از سیستم خارج شوند.

لازم به ذکر است که فاکتورهای مختلفی از قبیل مقدار PH، دما، شدت، سرعت فاضلاب ورودی به سیستم و میزان اکسیژن شیمیمایی مورد نیاز (COD) بر بازده این گروه از تجهیزات تصفیه فاضلاب اثرگذار است. به همین خاطر است که راکتورهای USAB بیشتر در تصفیه خانه های مناطق گرمسیری که فاضلاب COD بالایی دارند، کارایی بهتری دارد. همچنین لازم است میزان PH موجود در فاضلاب به طور مرتب بررسی شده تا از بازه 3.6 تا 8.7 بیشتر نشود.

 

لایه های راکتور تصفیه فاضلاب بی هوازی

در حالت کلی و با توجه به مراحل جداسازی مواد آلی از فاضلاب در سیستم بی هوازی UASB می توان گفت لایه های در نظر گرفته شده برای این راکتور شامل موارد زیر است:

 • لایه ورود فاضلاب توسط پمپ های تعبیه شده در دستگاه در پایین ترین بخش از سیستم UASB
 • لایه لجن با خاصیت گرانولی و قدرت چسبندگی و تراکم بالا
 • پتوی لجن (لایه توده های انباشته از میکروارگانیسم ها با تراکم کمتر)
 • لایه جداسازی مایع، گاز و جامد GLS
 • دودکش های تخلیه بیوگازهای تولید شده
 • شیرهای تخلیه فاضلاب و انتقال به مخازن بعدی

 

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب UASB

به منظور پیاده سازی تصفیه فاضلاب با روش UASB لازم است استانداردهای متعددی در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب UASB در نظر گرفته شود. از مهم ترین فاکتورها در طراحی رآکتور UASB می توان به ارتفاع لایه های مختلف دستگاه اشاره نمود. در حالت کلی و بر اساس آزمایشات متعدد صورت گرفته، بهترین ارتفاع برای لایه لجن 1.5 تا 2.5 متر است که البته در برخی از مواقع یک متر نیز در نظر گرفته میشود. این مقدار به معنای 30 تا 60 درصد از ارتفاع کل رآکتور است. در نتیجه می توان گفت ارتفاع رآکتور حداقل 4 و حداکثر 8 متر است که البته در اغلب مواقع 4.5 تا 6.5 متر در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب UASB در نظر گرفته میشود.

همچنین لازم به ذکر است که ارتفاع لایه جداسازی UASB حدود 4 متر در نظر گرفته میشود که 15 تا 30 درصد از حجم کلی رآکتور به آن اختصاص پیدا میکند. متوسط قدرت بارگذاری UASB از دیگر موارد مهمی است که در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب UASB باید در نظر گرفت، این مقدار متغییر است و در اغلب مواقع ۱۰kgCOD/m3.d در نظر گرفته می شود. دمای آب، غلظت لجن، نسبت ارتفاع بستر لجن به ارتفاع کل رآکتور، زمان ماند لجن در کف رآکتور و فاکتورهای مهم در ایجاد حالت تعادل در سیستم UASB از جمله موارد مهمی است که در طراحی رآکتور UASB از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

 

مزایا پکیج تصفیه فاضلاب UASB

سیستم تصفیه UASB در مقایسه با راکتورهای هوازی دارای مزایای زیادی است که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • عدم نیاز به مواد غذایی لایه لجن به مدت طولانی
 • تولید بیوگازها در فرآیند واکنش مواد آلی با مواد ذائد بیولوژیکی و تولید انرژی از آنها
 • تولید لجن غلیظ شده و استفاده از آن در مزارع کشاورزی
 • راندمان و بازده بالا در حذف مواد آلی فاضلاب های صنعتی و بهداشتی
 • فضای کم مورد نیاز برای نصب و راه اندازی سیستم تصفیه فاضلاب به روش USAB
 • تولید بوی نامطلوب کم نسبت به روش های هوازی
 • هزینه ارزان تر برای ساخت، نصب و راه اندازی و نگهداری


معایب پکیج تصفیه فاضلاب UASB

علیرغم وجود تمام مزایای موجود در سیستم های تصفیه فاضلاب به روش های بی هوازی، این تجهیزات دارای محدودیت هایی می باشد که البته با روش های مختلف می توان نسبت به رفع بسیاری از آنها اقدام کرد. از جمله معایب موجود در راکتورهای تصفیه فاضلاب بی هوازی می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • عدم عملکرد مناسب در محیط با دمای پایین
 • عدم توانایی در حذف تمام آلاینده های موجود در فاضلاب و نیاز به مرحله تصفیه کامل بعد از خروج فاضلاب از سیستم بی هوازی
 • زمان بر بودن مرحله طراحی، ساخت و تولید پکیج تصفیه فاضلاب USAB

 


کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب UASB

همان طور که اشاره شد، سیستم تصفیه فاضلاب پتوی لجن بی هوازی با جریان رو به بالا (UASB) قابلیت جداسازی مواد آلی موجود در فاضلاب های صنعتی و بهداشتی را دارا می باشد. لذا از این تجهیزات بیشتر به عنوان پیش تصفیه فاضلاب و در صنایع مختلف استفاده می شود. از مهم ترین کاربردهای سیستم تصفیه UASB می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از راکتور UASB در کارخانجات تولید نوشیدنی
 • کارخانجات و صنایع غذایی
 • صنعت کاغذ سازی
 • تولید الکل
 • تصفیه فاضلاب نساجی

 


قیمت پکیج تصفیه فاضلاب UASB

راکتورهای تصفیه فاضلاب با روش بی هوازی از پیچیده ترین تجهیزات در حوزه تصفیه فاضلاب هستند. این پکبج ها علاوه بر تفاوت های زیاد در انواع، از نظر قیمت نیز با هم متفاوت هستند. قیمت رآکتور UASB بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می شود که از جمله آنها می توان به جنس بدنه، اندازه، ظرفیت مخزن، برند و متریال به کار رفته در تجهیزات و اتصالات دستگاه، ارتفاع و... اشاره کرد. 

 

 


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  المنت میله ای   |   کیف سامسونت  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


مشاهده صندلی و میزهای استیل مدرن مشاهده صندلی و میزهای استیل مدرن مشاهده